Dobble – zasady gry

 

Dobble, to gra, która da wiele radości nie tylko najmłodszym, ale również dorosłym. Gra przeznaczona jest dla 2 do nawet 8 graczy, dzięki czemu przy jednej miło spędzić czas może cała rodzina. To, co najważniejsze w tej grze, to refleks i spostrzegawczość. Każda rozgrywka, to wielkie emocje. Gra nie zajmuje dużo miejsca, dlatego można w nią grać praktycznie wszędzie, np. na kocu w parku, w podróży pociągiem, albo po postu w domu. Zasady gry są tak proste, że nawet najmłodsi poradzą sobie z nią bez żadnego problemu.

Jakie zasady gry obowiązują w Dobble?

Dobble, to nic innego jak 55 kart, na których umieszczono łącznie 50 symboli. Na każdej karcie widnieje 8 obrazków, w których można odnaleźć jeden taki sam symbol na każdej karcie. Oczywiście na każdej karcie widnieje inny wspólny symbol. W grze chodzi o to, aby w jak najszybszym tempie odnaleźć właśnie ten wspólny obrazek. Ale żeby nie było tak łatwo, na kartach wspólne symbole mogą różnić się wielkością, a czasami są to takie obrazki, z których nazwaniem mamy nie lada problem. Pozwala to na świetną zabawę, ponieważ w czasie, kiedy jeden gracz zastanawia się, jak wyglądają takie same symbole, inny go wyprzedza, wygrywa i gra rozpoczyna się od początku. Żeby nie było byt nudno, grać można na kilka sposobów. Każdy z nich opisany jest dokładnie w instrukcji. Pierwsze dwa z nich to studnia i piekielna wieża.

Piekielna wieża i studnia – zasady gry

W “Piekielnej wieży” każdy gracz otrzymuje po jednej karcie, tak aby inni gracze nie widzieli, jakie symbole na niej widnieją. Pozostały stos leży odkryty na stole czy innym podłożu. Na umówiony między graczami znak, każdy z nich odkrywa swoją kartę i w tym momencie rozpoczyna się cała zabawa. Gracz może zabrać ze stosu po jednej karcie, na której widnieje taki sam znaczek, jak na jego kartach. Można ją zabrać tylko wtedy, gdy odpowiednio nazwie się wspólny element. Jeżeli się nie zdąży tę samą kartę może “sprzątnąć nam sprzed nosa” inny gracz. Grę wygrywa ten, który zbierze na swoim stosie najwięcej kart.

Studnia, to kolejna odsłona gry Dobble. Wszystkie karty zostają rozdane graczom, a tylko jedna zostaje na stole, oczywiście odkryta. Na znak umówiony między graczami wszyscy odkrywają swoje karty i jak najszybciej pozbywają się ich. Oczywiście kartę można odłożyć po uprzednim nazwaniu takich samych symboli, które znajdują się na kartach graczy i pozostawionej karcie na stole. Tę potyczkę wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się swoich kart.

Zalety i wady gry

Jak każda gra, również ta posiada wady i zalety. Których jest więcej? To może oczywiście subiektywnie ocenić każdy gracz, jednak poniżej postaramy się przedstawić te, które najczęściej się powtarzają.

Do największych zalet tej gry należy oczywiście prostota zasad. Instrukcja jest na tyle prosta, że nie trzeba długimi godzinami wczytywać się w nią, aby zrozumieć, o co w niej chodzi. Wystarczy rzucić okiem na kartkę z zasadami i już po chwili można bez żadnego problemu można grać w Dobble. Gra daje bardzo dużo emocji. Nigdy nie kończy się na jednej rundzie, ponieważ ci, którzy przegrali chcą rewanżu. Dlatego też zabawa może trwać wiele godzin. Opakowanie zostało wykonane z metalu, dlatego nie trzeba się martwić, że gra zostanie uszkodzona podczas transportu. Poza tym jest na tyle poręczne, że można je upchnąć nawet do najmniejszego bagażu.

Największą wadą gry są same karty. Zostały one wykonane z cienkiego papieru, przez co istnieje obawa, że podczas gry mogą one ulec zniszczeniu. Patrząc na wykonanie kart, cena gry jest niestety porażająca.