Dixit – o co chodzi i dlaczego gra jest tak popularna

Dixit, to gra, która ma już kilka lat. Powstała bowiem w roku 2008. Jest to nic innego, jak gra w skojarzenia. Celem gry jest oczywiście przejście całej planszy. Zanim jednak wystartujemy naszymi pionkami musimy zagrać w karty. W pierwotnej wersji gry można było odnaleźć 84 karty, planszę i 36 znaczników do głosowania.

Gra, ogólnie rzecz ujmując, polega na zdobyciu punktów podczas gry w skojarzenia, dzięki którym gracze będą mogli przejść przez planszę. Skojarzenia wymyśla się do kart, które przed każdą częścią gry rozdaje narrator. Zadaniem uczestników jest odgadnięcie po skojarzeniu, która karta należy właśnie do niego.

Dlaczego ta gra zdobyła tak ogromną popularność?

Gra ta zdobyła ogromną popularność, o czym świadczy fakt, że od początku swojego istnienia doczekała się już dwóch rozszerzeń, w skład których wchodzą dodatkowe 84 karty. Poza tym można na rynku odnaleźć również Dixit Jinx – czyli przyspieszoną wersję gry, Dixit Odyssey – czyli wersję dla 12 graczy oraz przygodową Dixit Journej. Tak naprawdę nieważne, która gra wpadnie w nasze ręce, z każdej będziemy zadowoleni.

To, co może zmylić dorosłych graczy, to obrazki znajdujące się na kartach. Na pierwszy rzut oka wyglądają bowiem, jak obrazki w kartach dla dzieci. Jeżeli przyjrzymy się im bliżej, dopatrzymy się niedomówień i dwuznaczności, dzięki czemu dojdziemy do wniosku, że są to jednak karty i gra dla dorosłych.

Prezentowana gra osiągnęła sukces przez jej prostotę. Zarówno zasady gry, plansza, jak i pionki są skonstruowane w bardzo prosty sposób. Nie odnajdziemy tutaj niedomówień, zasad, które są dla poszczególnych graczy niezrozumiałe. Zasady gry są przyjemne i przejrzyste, ale skonstruowane w taki sposób, że gracz nie ma możliwości nudzenia się. Kilka prostych zasad pozwoliło na stworzenie gry nie tylko dla dorosłych, z powodzeniem mogą w nią grać również dzieci.

Gra Dixit robi furorę również dlatego, że uczy wszystkich graczy kreatywności. Nasza wyobraźnia pobudzana jest w niej do granic możliwości. Nie możemy w niej użyć najprostszych słów i gestów, ponieważ nasze podpowiedzi staną się tak oczywiste dla innych, że na pewno nie doprowadzą nas do zwycięstwa.

Inną zaletą tej gry jest fakt, że dogłębnie możemy poznać naszych współgraczy. Każda ich wypowiedź, jej temat, czy też dosłowność, sprawiają, że w naszych znajomych i przyjaciołach możemy odkryć coś, czego do tej pory zupełnie nie zauważaliśmy.

Prezentowana gra łączy pokolenia. Mogą w nią grać dzieci, jak również młodzież podczas imprez. Świetnie również sprawdzi się w rodzinie, podczas długich zimowych wieczorów.

To, co może odstraszać potencjalnych graczy, to cena zestawu. Gra bowiem nie należy do tanich, jednak każdy, kto w nią grał zapewni, że warto w nią zainwestować, ponieważ będzie to zabawka na długie lata.